SIK SORULAN SORULAR


Mücevher Bakımı Nasıl Yapılır?

Amonyak Banyosu: Bir birim amonyak ve altı birim ılık sudan oluşan bir solüsyon hazırlayınız ve mücevherinizi fırçalayınız.

Soğuk Su Banyosu: Bir birim çok yumuşak bulaşık deterjanı ve dört birim soğuk sudan oluşan bir solüsyon hazırlayınız. Yarım saat mücevheri bu solüsyonda bekletiniz. Daha son- ra çıkarıp fırçalayınız. Parçaları yeniden solüsyon- dan geçiriniz. Yukarıda belirtilen solüsyonlardan herhangi birini hazırlayınız. Yumuşak ve metalik olmayan bir fırça ile mücevherinizin yuva, tırnaklar ve sivri uçlar etrafındaki kirini yumuşak dokunuşlarla temizleyiniz. Kağıt havlu ile kurulayınız.

 

Elmasın Kesim Kalitesini Nasıl Öğrenirim?

İdeal: İçeri giren ışığın neredeyse tamamını yansıtan, mükemmel bir kesim. Varolan pırlantaların ancak %5'i bu gruba girer.

Çok iyi: Giren ışığın neredeyse tamamını yansıtan çok iyi bir kesim. İdeale yakın bir güzellikte ancak fiyatı daha uygun

İyi: İçine aldığı ışığın büyük bölümünü yansıtan, iyi kalite bir kesim. Fiyat olarak çok iyi kesimden çok daha ucuz

Vasat: İyi ya da daha üstü kadar ışıltılı olmasa da, kabul edilebilir bir kalitede kesilmiş. Kabul edilebilir kalitede pırlantaların arasında fiyat olarak en uygun olanıdır.

 

Tektaş Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Pırlanta tektaş yüzük seçerken ilk belirlemeniz gereken nokta, istediğiniz taş büyüklüğü ve bütçeniz olmalı. Tektaşın büyüklüğünü onu takacak kişinin kullanım şekline, alışkanlıklarına ve fiziksel özelliklerine göre belirleyebilirsiniz. Evlilik teklifinde bütçenize göre özellikle 0,20 karat ve üstü pırlantaya sahip tektaş modelleri üzerinde yoğunlaşabilirsiniz.

 

Karat ile santim arasındaki fark nedir?

1 karat 0.2 Gr’dır. Santim ise Türkiye pazarında çıkmış bir tabirdir. Yurt dışı piyasalarda yoktur. Normalde 0.40 Karat bir taşa Türkiye’de zaman zaman 40 santimde denilmektedir.

 

Elmas ile pırlanta arasında bir fark var mıdır? Farklı taşlar mıdır?

Elmas ile pırlanta aynı taşlardır. Sadece kesim farkları vardır. Pırlanta elmasın 57 faset (kesik) atılmış halidir. Elmas ise elmas kesim taştır. İkisinin de hammaddesi ham elmastır.

 

Yüzük Ölçüsü Nasıl Belirlenir?

I. METOT (Mevcut yüzüğünüzden ölçü belirlemek):
1) Satın alacağınız yüzüğü takmayı düşündüğünüz parmağa daha önceden takmış olduğunuz bir yüzük varsa onu elinize alın, 2) Milimetre (mm ) ölçüsü olan bir cetvel bulun.
2) Yüzüğü yatay olarak masaya koyup boydan boya yüzüğün iç çapını ölçün. Ölçme işleminde yüzüğün metal kısmını dikkate almayınız. Bu işlemi yaparken yüzüğün en geniş kısmını ölçtüğünüze emin olun.
3) Cetvelden milimetreyi okuyun.

II. METOT (ip, tel ya da kağıt yardımıyla):
1) Eğer takmayı düşündüğünüz parmağınıza göre yüzüğünüz yoksa, elinize bir parça tel veya şerit halinde bir parça kağıt alın.
2) Kağıt şeridi parmağınıza sarın, iki ucun birleştiği yeri kalemle işaretleyin.
3) Milimetre (mm ) ölçüsü olan bir cetvel bulun ve kağıdın işaretlediğiniz yere kadar olan kısmını ölçün.
4) Bu değer parmağınızın çevresinin uzunluğunu verecektir.